Ohlasy na Zlodeja spomienok (3. miesto v Cene Karla Čapka)

12.06.2013 19:23

V rámci leštenia autorského ega som si dal tú prácu a vyhľadal na webe recenzie na zborník MLOK 2012, v ktorom sa nachádzajú víťazné texty súťaže o Cenu Karla Čapka. Nasleduje malý výber reakcií recenzentov na moju poviedku Zlodej spomienok (3. miesto v kategórii mikropoviedka): 

 

 

Mark E. Pocha ve své mikropovídce Zlodej spomienok představuje epizodu ze života duševního upíra. A zrůda přijde na to, že někteří lidé jsou vlastně také svého druhu zrůdy a že na jejich plodech si nepochutná. Trochu rozmáchlejší, než bych od mikropovídky čekal, ale určitě pěkná.

(sarden.cz)

 

 

Mikropoviedky bývajú lotériou, pretože prezentácia jediného nápadu na obmedzenom priestore je oveľa náchylnejšia faktor „sadne/nesadne porotcovi“ ako ostatné kategórie. Okrem toho je veľmi ich ťažké napísať tak, aby čitateľovi utkveli v pamäti. Tu prezentovaným sa to celkom nepodarilo, napriek tomu nemožno povedať, že by boli zlé. Máme tu zmluvu s diablom v počítačovej hre od Petra Plačka, pomstu astronauta ponechaného napospas osudu od Romana Splítka a démona, čo kradne ľuďom spomienky. Zďaleka najzaujímavejšou z nich je práve tá od Marka E. Pochu, ktorý zaujímavo varioval námet z poviedky Neila Gaimana Ochutnávanie.

(www.fandom.sk)

 

Zlodej spomienok má docela zajímavý nápad. Místy je trochu sentimentální, ale zdařile napsané a vypointované. Autor si umí vyhrát s emocemi a nastínit zajímavý příběh i na malém rozsahu. Z mikropovídek mě zaujala asi nejvíc.

(cavern.cz)

 

Zlodej spomienok sice směřuje k ne nepředvídatelné moralitě ze života psychického vampýra, ale kouzlo mikropovídky Marka E. Pochy vychází právě z všeobecné obliby příběhů typu „na každou svini se vaří voda“. A na tuhle je připravená skutečně vroucí…

(Scifizin.cz)

 

Tretí bol Slovák, Mark E. Pocha, od ktorého som už čítala kratučké poviedky v zbierke A bude hůř! Do CKČ poslal mikropoviedku Zlodej spomienok, ktorá ma pobavila o poznanie viac než Splítkova: "šťastné spomienky by sa možno lepšie kradli v Auparku než na Hlavnej stanici ;-) obávala som sa otrepaného konca, ale napokon prekvapil. nič šokujúce, ale aspoň to nie je klišé č.1". Poznámka možno vyznieva trochu skepticky, nemení však nič na tom, že po prečítaní všetkých diel a hľadaní najlepších u mňa Marek skončil v prvom chlieviku pre tretie miesto a dostal nomináciu na Mloka.

(riddicksrealm.blogspot.sk)